Menu
Home Page

Governors 2021-2022

Members of the Governing Body 2021-22

Name:

Governor Category & position

Register of relevant

business interests

Relationship to any staff member or other Governor

Another

Governing Body member?

Date Tenure

expires

Mr David Caulfield

Re-appointed in 2018

Foundation

(Shrewsbury Diocese)

Chair

None

None

No

31. 08. 2022

Mrs Martha Lloyd Jones

Re-appointed in 2018

Local Authority

(Halton)

None

None

Beechwood

Ormiston Bolingbroke

09.08. 2022

Mrs Christine Cornes

Re- appointed in 2019

Foundation

(Shrewsbury Diocese)

 

None

None

No

31. 08. 2023

Angela Mak

Re-appointed in 2019

Foundation

(Shrewsbury Diocese)

 

None

None

No

31. 08. 2023

Mrs Vicky Hoare

Appointed in 2018

 

 

Parent

None

None

No

19. 10. 2022

Mrs Denise Caldwell

Appointed in 2020

 

Parent

None

None

No

01.12.2024

Ms Fay McCulloch

Appointed September 2020

 

Staff

None

None

No

01.09.2024

Mrs Angela Snell

Headteacher

None

None

No

Tenure at school

Mr Gary Vaughan

Appointed in 2016

 

Parent

None

None

No

04. 12. 2020

Resigned

Charlotte Rigby

Appointed in 2016

Staff

None

None

No

07. 11. 2020

Resigned

Karen  O’Hare

 

Headteacher

None

None

No

31.08.2022

Retired

Mr Simon Brown

Re-appointed in 2019

Foundation

(Shrewsbury Diocese)

 

None

None

No

30. 06. 2021

Resigned

VACANCY

 

 

 

 

 

VACANCY

 

 

 

 

 

VACANCY

 

 

 

 

 

Governor Responsibilities 2021-22

Governor Attendance 2021-22

Schedule of Meetings

Committees

 

The Committees below are held during the working day and have these members.:

 

FINANCE:  D, Caulfield, M. Lloyd—Jones, A Snell, C. Cornes, K Dowling (Co-opted).

HT PERFORMANCE REVIEW:   D. Caulfield, SIP (School Advisor) P. Hallman.

 

All other Committee Meetings are held at 5:30pm and all Governors are invited to attend them.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Top